Ισπανία

Καθάρισε τη Λεβάντε ο Σάντι Μίνα

Η Βαλένθια με δύο τέρματα του Σάντι Μίνα καθάρισε τη Λεβάντε στο τοπικό ντέρμπι με 3-1, βρίσκεται 6η με 49 πόντους και ρίχνει κλεφτές ματιές ακόμα και στην 4αδα παρά το δύσκολο πρόγραμμα.

Τρεις ημέρες μετά την ήττα από την Βιγιαρεάλ για το Europa League, αλλά και μια εβδομάδα μετά το στραπάτσο στο Βαγιέκας, η Βαλένθια επέστρεψε στις νίκες με 3-1 απέναντι στη Λεβάντε. Οι «νυχτερίδες» με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 49 πόντους και υπολείπονται τρεις από την 4η Σεβίλλη.

Ο Σάντι Μίνα ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ πολύ γρήγορα για τη Βαλένθια και συγκεκριμένα μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Σολέρ σόκαρε την ομάδα του με αυτογκόλ για το 1-1, αλλά αμέσως μετά οι «νυχτερίδες» ανέκτησαν το προβάδισμα με ωραίο δεξί διαγώνιο σουτ από τον Γκονζάλο Γκέντες. Το σκορ έκλεισε ο άνθρωπος που το άνοιξε, δηλαδή ο Σάντι Μίνα στο 64ο λεπτό.