Super League 2

Καθάρισε τον Πλατανιά και πάτησε κορυφή ο ΠΑΣ

Κορυφή, έστω και προσωρινά, πάτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα που επικράτησε με 2-0 του Πλατανιά και συνέχισε με ιδανικό τρόπο την πορεία του για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στη Super League 2.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΣ Γιάννινα, που «καθάρισε» τον Πλατανιά στους «Ζωσιμάδες» με 2-0 και ανέβηκε – με ματς περισσότερο – στην κορυφής της Super League 2.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, ήταν καλύτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά στην επανάληψη μπόρεσε και μετουσίωσε σε γκολ την επιθετικής δημιουργία, πανηγυρίζοντας τη νίκη που την έφερε στην κορυφή. Στο πρώτο μέρος ο Κρίζμαν στο 13ο και το 32ο λεπτό δεν μπόρεσε να βάλει σε ρόλο οδηγού τους γηπεδούχους, που είχαν βρει χώρους και είχαν δημιουργήσει ρήγματα στην άμυνα των Κρητικών.

Οι γηπεδούχοι έλυσαν τον γόρδιο δεσμό στο 64’ όταν μετά από κόρνερ του Πίτου Γκαρσία ο Ποζατζίδης απέκρουσε την κεφαλιά του Παντελάκη με τον Κάστρο στην εξέλιξη της φάσης να βρίσκει δίχτυα και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Ηπείρου.

Στο 76’ ο Παμλίδης που είχε περάσει νωρίτερα στο ματς στη θέση του Ξύδα, έφραψε το 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη για τον «Άγιαξ της Ηπείρου».