Ισπανία

Κέρδισε επιτέλους και έβαλε φρένο στην κατρακύλα η Εσπανιόλ

Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες στη Λα Λίγκα, η Εσπανιόλ έβαλε στοπ στην κακοδαιμονία και επέστρεψε στις νίκες στο πρώτο ματς της νέας χρονιάς επικρατώντας της Λεγανές με 1-0.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για την Εσπανιόλ το 2019, αφού στο πρώτο ματς της χρονιάς έβαλε φρένο στα άσχημα αποτελέσματα και έδωσε τέλος σε ένα αρνητικό σερί έξι συνεχόμενων ηττών στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 9ο λεπτό, ο συνήθης ύποπτος, Μπόρχα Ιγκλέσιας, βρήκε δίχτυα και έκανε το 1-0 για την ομάδας της Βαρκελώνης.

Μάλιστα, έχει καταφέρει να πετύχει τα επτά, από τα οκτώ τελευταία γκολ της ομάδας του, πέντε από τα οποίο στο πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι που ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, έχασαν σημαντική ευκαιρία να κάνουν δύο τα τέρματα τους, με τον Ιγκλέσιας στο 30’΄να στέλνει τη μπάλα μέσα από την περιοχή, ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία και τα ηνία του παιχνιδιού, χωρίς να απειληθούν σχεδόν καθόλου.