Αγγλία

Κέρδος για την Τσέλσι η ήττα της Άρσεναλ…

Με τρεις κεφαλιές, η Σαουθάμπτον νίκησε 3-2 Άρσεναλ, της τερμάτισε το αήττητο σερί 22 αγώνων και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Στην τετράδα η Τσέλσι, που κέρδισε 2-1 τη Μπράιτον.

Βίοι αντίθετοι για τις δύο λονδρέζικες ομάδες που αγωνίστηκαν σήμερα στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Premier League. Με την Τσέλσι να νικάει εκτός έδρας τη Μπράιτον με 2-0 και να προσπερνάει την Άρσεναλ, η οποία έχασε 3-2 με τη Σαουθάμπτον, επίσης μακριά από το γήπεδό της…

Έκανε του… κεφαλιού της η Σαουθάμπτον
Μετά από ένα γεμάτο παιχνίδι, η Σαουθάμπτον επικράτησε της Άρσεναλ με σκορ 3-2, με το εν λόγω αποτέλεσμα να μην ικανοποιεί τελικά καμία από τις δύο ομάδες.

Οι «άγιοι» έγιναν η πρώτη ομάδα που θα έσπαγε το αήττητο σερί των 22 αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις της σημερινής τους αντίπαλου. Προηγήθηκαν δύο φορές, αμφότερες με ισάριθμες κεφαλιές μάλιστα από τον Ινγκς, στο πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 20ο και το 44ο λεπτό.

Ωστόσο, οι «κανονιέρηδες» βρήκαν την… απάντηση και τις δύο φορές στο πρόσωπο του Μιχιταριάν. Με τον Αρμένιο μέσο να ισοφαρίζει την πρώτη φορά κι αυτός με το κεφάλι, στο 24’. Ενώ στη δεύτερη περίπτωση στάθηκε τυχερός, αφού το σουτ του βρήκε σε αντίπαλο κι άλλαξε πορείας, για να καταλήξει ωστόσο στα δίχτυα του Μακ Κάρθι, στο 73’!

Όμως, η τρίτη φορά που η Σαουθάμπτον προηγήθηκε, με τον Όστιν να σκοράρει κι αυτός με κεφαλιά πέντε λεπτά πριν τη λήξη, αποδείχθηκε και… φαρμακερή. Ενώ επέτρεψε στον Ραλφ Χάζενχουτλ να πανηγυρίσει στο εντός έδρας ντεμπούτο με τη νίκη να βγάζει την ομάδα του από την ζώνη του υποβιβασμού. Η δε Άρσεναλ, εκτός από το σερί της, έχασε και την ευκαιρία να μείνει σε… τροχιά Champions League, αφού έπεσε στην πέμπτη θέση.

«Καθάρισε» ο Αζάρ!
Με τον Αζάρ να… σερβίρει το πρώτο γκολ, μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια, στον Πέδρο και τον Βέλγο άσο να πετυχαίνει το δεύτερο, η Τσέλσι κέρδισε εκτός έδρας τη Μπράιτον, με 2-1.

Οι «μπλε» προηγήθηκαν αρκετά νωρίς, στο 17’, με τον Αζάρ να επιλέγει να τροφοδοτήσει από δύσκολη γωνία τον Πέδρο, αντί να σουτάρει, βγάζοντας τον Ισπανό… φάτσα με το 1-0. Ενώ στο 33ο λεπτό ήταν ο Γουίλιαν που έκλεψε τη μπάλα από τον Μπαλογκούν, την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Αζάρ κι εκείνος με υποδειγματικό τελείωμα, διαμόρφωσε το 2-0.

Οι «γλάροι» μείωσαν σε 2-1, με τον Μαρτς στο 66’, αλλά δεν απέφυγαν την ήττα. Αποτέλεσμα που, σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Άρσεναλ, ανέβασε την Τσέλσι στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας στο αγγλικό πρωτάθλημα.