Γαλλία

Κηδεία στο 90’ για Λιόν

Με γκολ του Ντεμπισί με γκολ στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα, η Σεντ Ετιέν υποχρέωσε σε ισοπαλία 1-1 τη Λιόν και έχασε πολύ έδαφος στην κούρσα για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Λιόν κρατούσε το τρίποντο που θα την κρατούσε ζωντανή στο κυνήγι μιας θέσης στην πρώτη τριάδα, αλλά ο Ντεμπισί με ένα γκολ στο φινάλε του ματς, ψαλίδισε τις ελπίδες των «λιονέ» για μια θέση στα ψηλά πατώματα. Στο 20ο λεπτό ο Μαριάνο Ντίαζ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ με αριστερό σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μαριάνο Ντίας είχε ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα για την γηπεδούχο ομάδα, αλλά την έχασε. Στο 86’ ο Ρουφιέ εξουδετέρωσε μακρινό σουτ του Ντεπάι, για να έρθει η ψυχρολουσία για τους γηπεδούχους λίγο μετά τη συμπλήρωση των 90’ από τον Ντεμπισί για το 1-1.