Σκωτία

Κλείδωσε την τρίτη θέση η Ρέιντζερς

Με ένα γκολ του Μπάρι ΜακΚέι, η Ρέιντζερς νίκησε 2-1 την Χαρτς κι εξασφάλισε την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα Σκωτίας.

Οριστικά στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος Σκωτίας θα τερματίσει η Ρέιντζερς. Οι «διαμαρτυρόμενοι» επικράτησαν 2-1 της Χαρτς για την 36η αγωνιστική.

Στο σχεδόν κατάμεστο «Άιμπροξ» οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με κεφαλιά του Γκάρνερ, μετά από σέντρα του Μίλερ μόλις μετά από 6 λεπτά αγώνα και είχαν τις ευκαιρίες τους για ένα δεύτερο τέρμα, ιδίως στη διάρκεια του πρώτου μέρους όταν και ήταν σαφώς ανώτεροι.
Γεγονός στο οποίο συνετέλεσε και η γρήγορη αποβολή του Μπουαμπέν (26’) που άφησε τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο.

Ωστόσο και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, απάντησαν με τον ίδιο τρόπο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους με τον Γκονσάλβες, εξέλιξη που θα μπορούσε να φέρει κάποιον πονοκέφαλο στους παίκτες της Ρέιντζερς.

Κάτι τέτοιο όμως δεν συνέβη, όμως, αφού χρειάστηκαν μόνο δύο λεπτά για να βρεθεί ο ΜακΚέι σε θέση βολής και να γράψει το τελικό 2-1, το οποίο χάρισε στη νίκη στην ομάδα του και την έφερε στους 64 βαθμούς, εκεί όπου δεν την απειλεί κανένας.