Πορτογαλία

«Κόλλησε» και η Σπόρτινγκ

Η ομάδα της Λισσαβόνας έμεινε στο 2-2 με τη Βιτόρια Γκιμαράες και έχασε έδαφος στη μάχη για την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε και η τρίτη αναμέτρηση της ημέρας, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής, με την οποία επανάρχισε το πρωτάθλημα Πορτογαλίας. Η Σπόρτινγκ ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τη Γκιμαράες, λίγες ώρες μετά το 0-0 της Μπενφίκα με την Τοντέλα και το 1-1 της Μαρίτιμο με τη Σετούμπαλ.

Η ομάδα της Λισσαβόνας έχασε έδαφος στη μάχη για την τρίτη θέση και πλέον αν η Μπράγκα νικήσει απόψε τη Σάντα Κλάρα θα αποσπαστεί έξι βαθμούς από την αντίπαλό της. Από την άλλη, η Βιτόρια έχασε την ευκαιρία να «πιάσει» στην πέμπτη προνομιούχο θέση τη Φαμαλικάο.

Τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν στο 18’ με τον Σπόραρ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του τερματοφύλακα Ντάγκλας Ζέσους, ενώ στο 32’, η Βιτόρια ισοφάρισε με τον Τεξέιρα, που με τη σειρά του δέχθηκε το «δώρο» του αντίπαλου τερματοφύλακα, Λουίς Μαξιμιάνο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 51’, ο Σπόραρ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε νέο προβάδισμα στη Σπόρτινγκ, αλλά στο 68’ οι γηπεδούχοι είχαν ξανά «απάντηση», αυτή τη φορά με τον Έντουαρντς. Δέκα λεπτά αργότερα, έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Αμόα, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.