Ισπανία

«Κόλλησε» με τη γειτόνισσα και χάνει τη δεύτερη θέση η Ρεάλ

Δεν κατάφερε να νικήσει στην έδρα της συμπολίτισσας Χετάφε η Ρεάλ και με το 0-0 στο «Αλφόνσο Πέρεθ» για την 34η αγωνιστική της Primera Division κινδυνεύει να χάσει τη δεύτερη θέση από την Ατλέτικο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα στο «Αλφόνσο Πέρεθ» της συμπολίτισσας Χετάφε για την 34η αγωνιστική της Primera Division και έμεινε στο -6 στην τρίτη θέση από τη δεύτερη και «αιώνια» αντίπαλο, Ατλέτικο, που απέκτησε πλέον σαφές πλεονέκτημα για τη δυάδα τέσσερις αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν, με τις δύο μεγάλες ομάδες της ισπανικής πρωτεύουσας να παλεύουν μόνο για τον συγκεκριμένο στόχο.

Από την πλευρά της, η συμπολίτισσα των «μερένχες» «έπιασε» στην τέταρτη θέση τη Σεβίλλη, ενώ ευνοείται και στην ισοβαθμία μαζί της, διεκδικώντας σταθερά και με αξιώσεις τη συμμετοχή της στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν ξεκίνησαν δυνατά και έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπενζεμά στο 2’, δημιουργώντας και κάποιες μικρότερες στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να ισορροπούν και να χάνουν και αυτοί κάποιες ευκαιρίες μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι «μερνένχες» έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τους Κασεμίρο και Καρβαχάλ και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως έμεναν εκτεθειμένοι στις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων που απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις από τα πλάγια και με πολλά στημένα, χωρίς να αλλάξει κάτι. Έτσι, η Χετάφε έμεινε για πέμπτο ματς αήττητη, ενώ οι πρωταθλητές Ευρώπης για τέταρτο.