Oλλανδία

Κορυφή και… περιμένει ο Άγιαξ

Τον… καλπασμό του προς τον τίτλο συνέχισε στο ολλανδικό πρωτάθλημα ο Άγιαξ, που συνέτριψε 5-2 εκτός έδρας την Έμεν και πέρασε προσωρινά στην κορυφή.

Την έκτη νίκη του στα επτά τελευταία παιχνίδια στο ολλανδικό πρωτάθλημα πέτυχε ο Άγιαξ, που πέρασε εμφατικά από την έδρα της εκ των ουραγών Έμεν με σκορ 5-2 για την 30η αγωνιστική.

Ο «Αίαντας», έφτασε έτσι στους 68 βαθμούς και στο +1 από την Αϊντχόφεν, που έχει όμως ματς λιγότερο, το αυριανό (4/4) εντός έδρας με την Τσβόλε. Η Έμεν, παρέμεινε στους 25 βαθμούς και στην 16η θέση, που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής.

Ο Άγιαξ «καθάρισε» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ των Φαν Ντε Μπικ και Μπλιντ στο 9ο και το 43ο λεπτό αντίστοιχα. Στην επανάληψη, το παιχνίδι συνέχισε να είναι παράσταση για έναν ρόλο με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στο δεκάλεπτο 51’ με 61’ άλλες τρεις φορές και να «σφραγίζουν» τον θρίαμβό τους. Το μόνο που κατάφερε η Έμεν, ήταν να μειώσει την έκταση της ήττας της, με ένα αυτογκόλ του Ταλιαφίκο στο 63’ και ένα γκολ του Αρίας στο 87’.

Νίκη που την εδραιώνει στις θέσεις που δίνουν το εισιτήριο για το Γιουρόπα Λιγκ της νέας περιόδου πέτυχε η Ουτρέχτη, 6-2 εκτός έδρας τη Φένλο, σημαντικό τρίποντο στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή πέτυχε η ουραγός Μπρέντα, 2-1 εκτός έδρας την Εξέλσιορ. «Βολική» ισοπαλία 0-0 για Φορτούνα Σιτάρντ και Ντεν Χάαγκ (αποσπάστηκαν 5 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη) στο άλλο σημερινό παιχνίδι.

Αναλυτικά, η 28η αγωνιστική:

Τρίτη 2/4

Φίτεσε-Άλκμααρ 2-2 (48’ Μάτους, 77’ Μπούτινκ/7’ Ρον, 44’ Κοομπέινερς)
Χέρακλες-Βίλεμ 3-4 (72’ Κόουας, 81’ Κόνγινγκς 90’ Νταλμάου /45’ & 56’ Αλεξάντερ, 62’ Παυλίδης, 87’ Βρουσάι)
Χρόνινγκεν-Ντε Γκράαφστσαπ 1-0 (75’ Γκλάντον)

Τετάρτη 3/4

Φένλο-Ουτρέχτη 2-6 (18’ Οπόκου, 42’ Τζουστέν/ 23’ & 53’ Μπαζοέρ, 61’ Ποστ (αυτ.), 63’ Κλάιμπερ, 69’ Φαν Ντε Στρέεκ, 88’ Κράμερ)
Εξέλσιορ-Μπρέντα 1-2 (30’ Ελ Χαμνταουί/68’ Κόρτε, 93’ Κοτς)
Φορτούνα Σιτάρντ-Ντε Χάαγκ 0-0
Έμεν-Άγιαξ 2-5 (63’ Ταλιαφίκο (αυτ.), 87΄Αρίας /9’ Φαν Ντε Μπικ, 43’ Μπλιντ, 51’ & 60’ Νέρες, 53’ Χούντελαρ)