Κύπρος

Κορυφή με ανατροπή για την ΑΕΛ Λεμεσού

Εντυπωσιακή ανατροπή για ΑΕΛ Λεμεσού κόντρα στο Παραλίμνι με σκορ 4-1 για την έβδομη αγωνιστική του Κυπριακού πρωταθλήματος. Παραμένει στο +4 και από τον δεύτερο Απόλλωνα.

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΛ Λεμεσού, μετά την ισοπαλία με τον ΑΠΟΕΛ, και μάλιστα με ανατροπή. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κάπως νωθρά το παιχνίδι, με την Ένωση Παραλιμνίου να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει το προβάδισμα με γκολ του Ουντότζι στο 23’. Μάλιστα στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ είχε διπλή ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά τα σουτ των Αβραάμ και Τόρες σταμάτησαν στο δοκάρι.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ μπήκε «φουργιόζα» στο δεύτερο 45λεπτο, πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα σε λιγότερο από 20 λεπτά. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μανουέλ Τόρες, που με τα γκολ του στο 50’ και 64’ έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους. Ο Λαφράνς στο 67’ έκανε το 3-1 με ωραίο πλασέ και δύο λεπτά αργότερα ο Χουράδο έγραψε το τελικό 4-1.

Αυτό ήταν το έκτο τρίποντο σε εφτά αγωνιστικές για την ΑΕΛ που διατηρείται στη πρώτη θέση με 19 βαθμούς. Από την άλλη το Παραλίμνι έμεινε στους 4 βαθμούς και παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Νέα Σαλαμίνα δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά επικράτησε με σκορ 1-0 του Ερμή Αραδίππου και έδωσε συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη ήταν καλύτερη καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για κάποιο τέρμα, όμως ο Φιρινίδης ήταν σε εξαιρετικό βράδυ και κράτησε το μηδέν σε αρκετές περιπτώσεις.Τελικά η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 90’ με το γκολ του Κύπρου Χριστοφόρου να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του.

Πλέον, η Νέα Σαλαμίνα έφτασε τους 13 βαθμούς και ανέβηκε στη τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας τον Έρμη στην θέση του ουραγού με μόλις 3 βαθμούς.