Αγγλία

Κουμάντο παντού κάνει η Σίτι! (video)

Και στο Μάντσεστερ και στο πρωτάθλημα κουμάντο κάνει η Σίτι! Οι «πολίτες» ξέραναν τη Γιουνάιτεντ (1-2) και αυξάνοντας τη διαφορά τους στο +11 από τη συμπολίτισσα, «αγκαλιάζουν» τον τίτλο!

«Αγκαλιά» με το 5ο πρωτάθλημα στην ιστορία της είναι η Μάντσεστερ Σίτι!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα «σκότωσε» με σκορ 2-1 τη συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» και με τη 14η συνεχόμενη νίκη της στη σεζόν… χάθηκε στο +11 από τους «κόκκινους διαβόλους»!

Ιστορικό ρεκόρ, μάλιστα, για τους «πολίτες», καθώς, με το 14ο σερί «τρίποντο», «ισοφάρισαν» την Άρσεναλ, τη μοναδική ομάδα με 14 απανωτές νίκες στην Premier League, οι 13, ωστόσο, ήταν τη σεζόν 2001-2002 και η 14η στην πρεμιέρα της επόμενης περιόδου.

Εδώ μιλάμε για… τρένο σε ΜΙΑ σεζόν από την απίστευτη Σίτι, η οποία, αφού επικράτησε και της βασικής -όπως φαίνεται- αντιπάλου της για την κούπα και δη, εκτός έδρας, δεν ξέρουμε πώς γίνεται να χάσει τον φετινό τίτλο στην Αγγλία.

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ, πάντως, άργησε πολύ να… πάρει μπρος.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο, είχε, όμως, εξαιρετικό φινάλε, καθώς, στο 43', ο Νταβίντ Σίλβα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με γυριστό σουτ, έπειτα από την προσπάθεια του Ρομελού Λουκακού να διώξει με κεφαλιά, ενώ, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μάρκους Ράσφορντ ισοφάρισε, έπειτα από το τραγικό λάθος του Φάμπιαν Ντελφ στην περιοχή της Σίτι!

Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο και συγκεκριμένα, στο 54', ο Οταμέντι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «πολίτες», έπειτα από νέα, αποτυχημένη προσπάθεια του Λουκακού να απομακρύνει! Ο 24χρονος, πάντως, έδιωξε προς τη σωστή κατεύθυνση αυτήν τη φορά, αλλά η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Ερέρα και… στρώθηκε στον κεντρικό αμυντικό της πρωτοπόρου της βαθμολογίας.

Από εκεί και πέρα, η Γιουνάιτεντ πίεσε για την ισοφάριση, ενώ πέρασε στο παιχνίδι και ο Ζλάταν, για να βοηθήσει τον Λουκάκου, αλλά, στο 84', ο Βέλγος είδε τον Έντερσον να κάνει απόκρουση με το πρόσωπο στην εξ επαφής προσπάθειά του και, στη συνέχεια της φάσης, να διώχνει με το σώμα το δυνατό σουτ του Μάτα, με το 1-2 να παραμένει ως το τέλος.

Να πούμε πως η Γιουνάιτεντ είχε χάσει τελευταία φορά στο «Ολντ Τράφορντ» και πάλι από τη συμπολίτισσά της, στις 10 Σεπτεμβρίου του 2016! Από τότε, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο είχε 40 σερί ματς στην έδρα της της χωρίς ήττα, σε όλες τις διοργανώσεις, και είχε ισοφαρίσει το ρεκόρ της από το 1964!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Βαλένσια, Σμόλινγκ, Ρόχο (46' Λίντελεφ), Άσλεϊ Γιανγκ, Μάτιτς, Αντέρ Ερέρα (82' Μάτα), Λίνγκαρντ (76' Ιμπραχίμοβιτς), Μαρσιάλ, Ράσφορντ, Λουκακού.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον Μοράες, Γουόκερ, Κομπανί (46' Γκιουντογάν), Οταμέντι, Ντελφ, Φερναντίνιο, Ντε Μπράινε, Νταβίντ Σίλβα, Στέρλινγκ, Λερουά Σανέ (88' Μπερνάρντο Σίλβα), Γκαμπριέλ Ζεζούς (59' Μανγκαλά).