Ιταλία

Κουμάντο στη Γένοβα κάνει η Σαμπντόρια!

Της έχει πάρει τον αέρα! Η Σαμπντόρια πήρε το ντέρμπι της Γένοβας με γκολάρα του Γκαμπιαντίνι (0-1), με την Τζένοα να αγνοεί τη νίκη κόντρα στη μισητή της αντίπαλο εδώ και 3,5 χρόνια.

Αφεντικό στη Γένοβα η Σαμπντόρια!

Με γκολάρα του Μανόλο Γκαμπιαντίνι λίγο πριν το φινάλε, η ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι πήρε το «Derby della Lanterna» (0-1) και «βύθισε» την Τζένοα στην βαθμολογία της Serie A. Παράλληλα, οι «μπλουτσερκιάτι» δείχνουν να έχουν πάρει τον... αέρα κόντρα στην μισητή αντίπαλό τους, η οποία αγνοεί τη νίκη εδώ και 3,5 χρόνια!

Ντέρμπι με τα όλα του από το ξεκίνημα το Τζένοα-Σαμπντόρια! Η ατμόσφαιρα εξαιρετική στις κερκίδες, το γήπεδο γεμάτο και στο χορτάρτι η κλωτσιά να πέφτει... σύννεφο και το πάθος να ξεχειλίζει. Οι φάσεις, βέβαια, μπροστά στις δύο εστίες ήταν λιγοστές και ήταν εν μέρει λογικό καθώς οι δύο ομάδες «καίγονταν» για βαθμούς αφού βρίσκονταν στη ζώνη του υποβιβασμού. Η Τζένοα άρχιζε σιγά σιγά να γίνεται πιο απειλητική αλλά τα χαλούσε στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, με τους παίκτες της Σαμπντόρια να το εκμεταλλεύονται και να «χτυπάνε» σαν... κόμπρα! Ήταν το 85ο λεπτό όταν ο Λίνετι έκλεψε την μπάλα και έφυγε στην αντεπίθεση, έσπασε στον επερχόμενο Γκαμπιαντινι και αυτός με άψογο πλασέ στην κίνηση, νίκησε τον Ράντου για το 1-0, που παρέμεινε στα εναπομείναντα λεπτά!