Oλλανδία

Κρατήθηκε με το... ζόρι στην κορυφή η Αϊντχόφεν

Τον μπελά της βρήκε κόντρα στη Φίτεσε η PSV που γλίτωσε το κάζο στο 91’ με το πέναλτι του Λοθάνο να της χαρίζει βαθμό χρυσάφι, που τη διατηρεί στην κορυφή παρέα με τον Άγιαξ.

Μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Άγιαξ, η Αϊντχόφεν παραλίγο να την πατήσει και πάλι, αλλά έστω και με την ψυχή στο στόμα, κρατήθηκε στην κορυφή, παρέα με τον «Αίαντα» στους 71 βαθμούς.

Η Φίτεσε της έβαλε δύσκολα, με τον Λοθάνο με πέναλτι στο 91’ να διαμορφώνει το τελικό 3-3, χαρίζοντας έναν βαθμό χρυσάφι στην Αϊντχόφεν που είχε μείνει πίσω στο σκορ για τρίτη φορά στο ματς στο 83’!

Η ομάδα του Άρνεμ, πήρε προβάδισμα στο 13ο λεπτό με τον Σερέρο να κάνει το 1-0. Η απάντηση από τους φιλοξενούμενους ήρθε από την άσπρη βούλα, με τον Λοθάνο στο 41’ να κάνει με πέναλτι το 1-1.

Ο Όντεγκαρντ στο 59’ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά ο Ντε Γιονγκ στο 70ο λεπτό, έφερε και πάλι το παιχνίδια στα ίσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Ωστόσο, με γκολ του Μάταβτς στο 83’ η Φίτεσε πήρε εκ νέου προβάδισμα, αλλά και πάλι με πέναλτι στις καθυστερήσει ο Λοθάνο ευστόχησε ξανά και χάρισε έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, ένα βαθμό χρυσάφι στην ομάδα του.