Euro 2016

Κροατικός θρίαμβος σε «πράσινο» φόντο

Ντάνιελ Πράνιτς και Γκόρντον Σίλντεφελντ σκόραραν για την Κροατία, που «ισοπέδωσε» 5-1 την Νορβηγία για τον 8ο όμιλο των προκριματικών του 2016.

Με τον Ντάνιελ Πράνιτς βασικό σε όλο το ματς και σκόρερ στο 93' και τον Γκόρντον Σίλντεφελντ να μπαίνει αλλαγή και να σκοράρει, η Κροατία συνέτριψε 5-1 τη Νορβηγία στο «Μαξιμίρ» και έκανε άλμα πρόκρισης στα τελικά του EURO 2016, αφού έφτασε τους 13 πόντους και βρίσκεται στην κορυφή.

Η Κροατία ήταν καταιγιστική στο «Μαξιμίρ» και δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Νορβηγία, στο μεγάλο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου. Οι ποδοσφαιριστές του Νίκο Κόβατς μπήκαν καλά στο ματς και με την συμπλήρωση ενός ημιώρου, κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα με τον Όλιτς να στρώνει στον Μπρόζοβιτς και αυτός με ένα σουτ από 25 μέτρα άνοιξε το σκορ.

Ο Ιβάν Πέρισιτς στο 54ο λεπτό, με ανάλογο τρόπο, μετά από στρώσιμο του Ιβάν Ράκιτιτς έγραψε το 2-0, για να έρθει άλλο ένα γκολ στο 66’ από τον πολύπειρο Ίβιτσα Όλιτς με τον Κροάτη στράικερ να προλαβαίνει την άμυνα των Νορβηγών, για το 3-0. Ο Ελιογιονούσι τρία λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι από τον Τσόρλουκα, αλλά στην εκτέλεση του σημάδεψε το δοκάρι. Στο 74ο λεπτό, ο Τσόρλουκα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η Νορβηγία, κατόρθωσε τουλάχιστον να μειώσει με τον Τετέι στο 81ο λεπτό, αφού η μπάλα κάπου βρήκε και δυσκόλεψε το έργο του Σούμπασιτς που δεν μπόρεσε ν’ αντιδράσει.

Ο Γκόρντον Σίλντεφελντ που μπήκε για να καλύψει το κενό του Τσόρλουκα στο 76ο λεπτό αντί του Ράκιτιτς, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σρνα, με ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι διαμόρφωσε το τελικό 4-1, στο 87ο λεπτό. Στο 93ο λεπτό, ήταν η σειρά του Πράνιτς να σκοράρει, με διπλή προσπάθεια, μετά από ωραία πάσα του Μόντριτς για το 5-1.

Στο άλλο ματς του ομίλου που έγινε νωρίς, το Αζερμπαϊτζάν επικράτησε 2-0 της Μάλτας με γκολ των Χουσεϊνοφ και Ναζάροφ.