Γαλλία

Ξαναμπήκε στο κόλπο η Νις, παρά την αποβολή του Μπαλοτέλι

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Λουσιέν Φαβρ που πέρασε από την έδρα της ουραγού Λοριάν και μείωσε στους τρεις την διαφορά από την κορυφή, περνώντας δεύτερη.

Παρά τις τρέλες του Μάριο Μπαλοτέλι που υποχρέωσε με την απευθείας κόκκινη κάρτα που είδε στο 69’ για μια άσχημη αντίδραση του, να παίξει στα τελευταία 21 λεπτά συν τις καθυστερήσεις με παίκτη λιγότερο, η Νις, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Λοριάν με 1-0. Το γκολ του Σιπριέν στο 15ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση κι έφερε τη Νις τρεις πόντους πίσω από την Μονακό με 56 και μπροστά από την Παρί που αγωνίζεται την Κυριακή κι έχει 55.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η νίκη της Λιλ μέσα στην έδρα της Καέν με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν και αυτοί την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές, με τον Σουμαόρο ν’ αποβάλλεται στο 64’ και τον Ελ Γκαζί στο 69’ να χαρίζει τη σπουδαία νίκη που την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη και να φτάνει τους 29 βαθμούς. Η Ανζέ επίσης ξέφυγε από τα προβλήματα με το γρήγορο γκολ του Μπάμπα να της χαρίζει τη νίκη κόντρα στη Νανσί με 1-0. Η Ναντ έκλεψε τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Τσικ Ντιαμπατέ.