Europa League

Ξεκίνημα με τριάρα για την Αϊντχόφεν

Αϊντχόφεν – Σπόρτινγκ 3-2 και Λασκ Λιντς – Ρόζενμποργκ 1-0, στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Europa League.

Η Αϊντχόφεν άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις της στο Europa League, αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Σπόρτινγκ, με εντός έδρας επικράτηση. Το σκορ για τους Ολλανδούς άνοιξε στο 19’ ο Μάλεν, ενώ έξι λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους χάρη στο αυτογκολ του Κόατες.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 2-1 στο 39’, όταν ο Φερνάντες ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι.

Σχεδόν με το «καλημέρα» της επανάληψης, η Αϊντχόφεν σημείωσε το τρίτο της γκολ. Ο Μπάουγκαρτλ σκόραρε για το 3-1. Ο Πέδρο Μέντες μείωσε στο 82’ σε 3-2, αλλά μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με την PSV να φτάνει στη νίκη.

Στο άλλο ματς 4ου ομίλου του Europa League, η Λασκ Λίντς υποδέχθηκε τη Ρόζενμποργκ. Ένα γκολ ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση. Ο Χόλαντ σημείωσε το μοναδικό τέρμα του αγώνα για τους γηπεδούχους στο 45’ και έδωσε τη νίκη στους Αυστριακούς.