Ιταλία

Ξέρανε την Ίντερ η Αταλάντα!

Τη γλύκα που άφησε στην Ίντερ η ισοπαλία με την Μπαρτσελόνα διέλυσε η ανεβασμένη Αταλάντα, επικρατώντας με 4-1 των «νεραντζούρι», που ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες.

Μεσοβδόμαδα πήρε το «Χ» από τη Μπαρτσελόνα. Και φαίνεται πως έμεινε εκεί. Το… φάντασμα της Ίντερ ηττήθηκε με το βαρύ 4-1 στο Μπέργκαμο από την Αταλάντα, η οποία κυριάρχησε απόλυτα στο παιχνίδι και είχε ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν εντυπωσιακά το σερί νικών που τους ανέβασε στην έκτη θέση, μπλοκάροντας παράλληλα αυτό που έτρεξαν οι «νεραντζούρι» στις επτά νίκες.

Η Αταλάντα μπήκε… αγριεμένη στο ματς και, αφού ανάγκασε τον Χαντάνοβιτς σε εντυπωσιακή απόκρουση στο τρίτο μόλις λεπτό, άνοιξε το σκορ στο 9’ με τον Χάτεμπερ, μετά από ασίστ του Γκόσενς στο δεύτερο δοκάρι.

Η πίεση στην εστία της Ίντερ συνεχίστηκε με τους Ζαπάτα και Ίλιτσιτς, με την πρώτη καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους να γίνεται στο ημίωρο με σουτ του Ικάρντι πάνω από τα δοκάρια.

Ισορροπία στο ματς επανήλθε στο 47’, όταν ο Ικάρντι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που υποδείχθηκε για χέρι του Μιράντα.

Η ισοφάριση, όμως, ήταν προσωρινή, αφού η Αταλάντα στο 62’ πήρε ξανά τα ηνία με κεφαλιά του Μαντσίνι, από εκτέλεση κόρνερ του Ίλιτσιτς. Ο Τζιμσιτί με τον ίδιο τρόπο διεύρυνε το σκορ, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Γκόμεζ με δυνατό σουτ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Ίντερ ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπρόζοβιτς με δεύτερη κίτρινη στο 92’.