Γερμανία

Ξέσπασε με πεντάρα η Σάλκε

Η Σάλκε διέλυσε με σκορ 5-2 τη Νυρεμβέργη, πετυχαίνοντας τρία γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη Bundesliga.

Πριν τη 12η αγωνιστική της Bundesliga, η Σάλκε είχε πετύχει όλα κι όλα 8 τέρματα. Στο ματς με την ισόβαθμή της Νυρεμβέργη ξέσπασε, σκοράροντας πέντε φορές, και έφτασε σε μια εντυπωσιακή νίκη με 5-2, χάρη στην οποία απομακρύνθηκε 4 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Οι «βασιλικοί μπλε» πέτυχαν πέντε γκολ μετά από σχεδόν 6 χρόνια και συγκεκριμένα τον Ιανουάριο του 2013, όταν είχαν νικήσει με 5-4 το Ανόβερο.

Η Σάλκε ξεκίνησε πιο δυνατά και κατάφερε να πετύχει δύο «κολλητά» γκολ με τους Σκρζίμπσκι στο 26’ και Αρίτ στο 32’, δείχνοντας ότι δεν έχει διάθεση για καρδιοχτύπια. Όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και στο 38’ μείωσαν το σκορ με τον Παλάσιος, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε κάπως, με τη Σάλκε να έχει, πάντως, τον έλεγχο, ενώ στο 67’ η Νυρεμβέργη έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μπάουερ. Οι γηπεδούχοι δεν άργησαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική τους υπεροχή και στο 70’, ο Μπουργκστάλερ πέτυχε το τρίτο γκολ.

Όμως, τίποτε δεν είχε τελειώσει, καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να μειώσουν εκ νέου με τον Ζρέλακ στο 78’. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει «άγρια ομορφιά» και έξι λεπτά αργότερα ο Σκρζίμπσκι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 4-2. Ο καταιγισμός των τερμάτων είχε και συνέχεια, με τον Οζίπκα να σκοράρει στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και να διαμορφώνει το τελικό 5-2.