Ισπανία

Ξέσπασε στο φινάλε η Αλαβές

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να λυγίσει την σκληρή Ουέσκα η Αλαβές, η οποία πέρασε με 3-1 από το «Αλκοράζ» για την 28η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Στο φινάλε ξέσπασε στην ουραγό Ουέσκα η Αλαβές, επικρατώντας 3-1 στην 28η αγωνιστική της Primera Division. Primera Division.

Η ομάδα του Αμπελάρντο, που έμεινε για έκτη σερί αγωνιστική αήττητη (τρεις νίκες και τρεις ισοπαλίες), διατηρήθηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, συνεχίζοντας το κυνήγι για μια θέση στην τετράδα. Η Ουέσκα, από την άλλη, ασφυκτιά στον πάτο της βαθμολογίας, έχοντας διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη 17η θέση και ένα ματς περισσότερο.

Η ανάγκη για βαθμούς φάνηκε στο πάθος που έδειξαν οι δύο ομάδες για τη νίκη από το πρώτο λεπτό.

Ο Καλέρι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 11’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που καταλογίστηκε με χρήση VAR, ενώ από τα έντεκα βήματα απάντησε και η Ουέσκα τρία λεπτά αργότερα, με εκτελεστή τον Αβίλα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να περιορίσουν την επιθετική δραστηριότητα της Αλαβές, έχοντας μάλιστα και δοκάρι στο 60’, όμως μετά το 80’ λύγισαν. Ο Γκουιντέτι επανέφερε το προβάδισμα του σκορ στους φιλοξενούμενους από ασίστ του Μαριπάν, ενώ ο Καλέρι στο 86’ διαμόρφωσε το 3-1.