Ξηροφώτος: «Το παιχνίδι κρίθηκε στην αποβολή, να βρούμε ρυθμό για την δύσκολη συνέχεια»

Ο Στέφανος Ξηροφώτος τόνισε ότι ο Βόλος ήταν καλύτερος στο πρώτο κομμάτι της επανάληψης ενώ στάθηκε στην αποβολή του Γκουαροτσένα αλλά και την ποιότητα του Παναθηναϊκού.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Βόλου στη συνέντευξη Τύπου, μετά την ήττα της ομάδας του από τον Παναθηναϊκό με 4-1 στο ΟΑΚΑ:

Για το ματς: «Είχαμε την ατυχία να δεχτούμε ένα γκολ στο τρίτο λεπτό, ενώ μετά το 20λεπτο θεωρώ ότι πατούσαμε καλά αλλά η ατυχία μας συνεχίστηκε στο 46’ όταν έγινε η πιο δύσκολη στιγμή στο ποδόσφαιρο το να γίνει δηλαδή το 2-0 σε ένα τέτοιο σημείο. Στο ημίχρονο μιλήσαμε με τα παιδιά, πως θα είμαστε βελτιωμένοι και να διεκδικήσουμε ότι καλύτερο γίνεται. Ήμασταν καλύτεροι στο διάστημα 45’ μέχρι 65’ καθώς έγινε το γκολ μας, είχαμε και ευκαιρίες. Μετά ήρθε η αποβολή και εκει κρίθηκε το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός είναι μια ποιοτική ομάδα, εκμεταλλεύθηκε την αποβολή και πήρε το ματς. Συνεχίζουμε, θα παλέψουμε να βρούμε ρυθμο και να φανούμε καλοί στην δύσκολη συνέχεια που μας περιμένει».