Αγγλία

«Ξόρκισε» τον αποκλεισμό και πάτησε ξανά κορυφή η Σίτι!

Ένα γκολ του Φόντεν από το 5’ ήταν αρκετό για τη Μάντσεστερ Σίτι, ώστε να νικήσει 1-0 την Τότεναμ και αφήνοντας πίσω τον προ ημερών αποκλεισμό από το CL, να πατήσει ξανά στην κορυφή της Πρέμιερ!

Πήρε το… αίμα της πίσω η Μάντσεστερ Σίτι!

Οι «πολίτες» αρνήθηκαν δεύτερη σερί «κηδεία» στην έδρα τους από την Τότεναμ και νικώντας την 1-0, πάτησαν ξανά στην κορυφή της Πρέμιερ, έχοντας έναν βαθμό περισσότερο από τη δεύτερη Λίβερπουλ!

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Φόντεν στο 5ο λεπτό και μάλιστα έγινε ο τρίτος νεότερος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας του Γκουαρντιόλα, σε ηλικία 18 ετών και 327 ημερών.

Σχεδόν με το… καλημέρα της αναμέτρησης, η Σίτι απέβαλε το άγχος, καθώς ο Φόντεν, ύστερα από ασίστ του Αγουέρο άνοιξε το σκορ, μόλις στο πέμπτο λεπτό. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Τότεναμ ήταν εκείνη που είχε τον έλεγχο και τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Έντερσον και έτσι το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα, στο 38’ οι «πολίτες» έχασαν με τραυματισμό τον Ντε Μπρόινε.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, έχοντας κάποιες καλές στιγμές, με τα «σπιρούνια» να περιμένουν πίσω και να χτυπούν με αντεπιθέσεις, όπου σε μία τέτοια, ο Γουόκερ έκανε χέρι μέσα στη μεγάλη περιοχή, στο 59’, αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να καταλογίσει το πέναλτι στους φιλοξενούμενους. Έκτοτε, η Σίτι «αφυπνίστηκε» και άρχισε να χάνει ξανά ευκαιρίες, με τη μεγαλύτερη να ήταν από τον Στέρλινγκ, καθώς από πολύ πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκασανίγκα, ο οποίος με μία μεγάλη απόκρουση κράτησε το 1-0, στο 71’. Μέχρι τη λήξη, το παιχνίδι έγινε… ροκ με την μπάλα να πηγαίνει πάνω… κάτω, αλλά δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν στο… χρυσό «τρίποντο».