Κύπρος

«Κυρία» στο Τσίρειο η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση νίκησε εύκολα με 3-0 την ΑΕ Λεμεσού και τη «γκρέμισε» από την κορυφή της βαθμολογίας του κυπριακού πρωταθλήματος.

Σε… περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι με την ΑΕ Λεμεσού στο «Τσίρειο» την Ανόρθωση. Η «Κυρία» νίκησε εύκολα με σκορ 3-0, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος και τη «γκρέμισε» από την κορυφή της βαθμολογίας. Η ίδια σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση, παραμένοντας ως τώρα η μοναδική ομάδα χωρίς εκτός έδρας ήττα. Δύο γκολ πέτυχε ο Ντούρις (37’, 82’) και ένα ο Μικελτάτζε (55’).

Την πρώτη εκτός έδρας ισοπαλία πήρε η Ομόνοια, που απέσπασε 1-1 από την Ένωση στο Παραλίμνι, με το σκορ να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 77’ με τον Λόπες και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 85’ με τον Ενόχ. Με το αποτέλεσμα αυτό, οι «τριφυλλοφόροι» παρέμειναν στην έβδομη θέση και στο -10 από την προνομιούχο τρίτη, ενώ η ομάδα του Παραλιμνίου έπεσε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία πέτυχε η Αλκή, που επικράτησε με 2-1 της Δόξας Κατωκοπιάς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σπόλιαριτς (11’), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σαντίκ, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 67’ ο Ακόστα.