Ιταλία

Δική της η… πόλη, δικό της το Τσάμπιονς Λιγκ! (video)

Σε ένα συγκλονιστικό δεύτερο 45λεπτό η Ρόμα νίκησε 2-1 την Λάτσιο στο μεγάλο ντέρμπι της Ρώμης και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Ρώμη… ανήκει στη Ρόμα! Όπως και το εισιτήριο για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της νέας αγωνιστικής σεζόν.

Οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν 2-1 τη Λάτσιο, αγωνιζόμενοι ως φιλοξενούμενοι στο «Ολιμπίκο» στο μεγάλο ντέρμπι της ιταλικής πρωτεύουσας και πλέον μπορούν να πανηγυρίζουν…

Λιγοστές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτό για τις δύο ομάδες με κορυφαία εκείνη του Κλόζε στο πέμπτο λεπτό. Ο γερμανός με κεφαλιά-ψαράκι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, από αρκετά καλή θέση.

Ό,τι δεν έγινε στο πρώτο 45λεπτό, συνέβη στη συνέχεια. Στο 73ο λεπτό ο Ιτούρμπε από την «καρδιά» της μεγάλης περιοχής της Λάτσιο άνοιξε το σκορ για τη Ρόμα εκμεταλλευόμενος την καλή πάσα που δέχθηκε από τον Ιμπάρμπο.

Η Λάτσιο δεν το έβαλε κάτω στο 81ο λεπτό με τον Τζόρτζεβιτς ισοφάρισε 1-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως ο Γιανγκά-Μβιμπά έδωσε και πάλι προβάδισμα στη Ρόμα και τη νίκη.

Το αποτέλεσμα αυτό θέτει σε κίνδυνο τη συμμετοχή της Λάτσιο στο Τσάμπιονς Λιγκ της νέας σεζόν. Τα πάντα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική εκεί που η Λάτσιο αντιμετωπίζει την Νάπολι με τη μεταξύ τους διαφορά να είναι στους τρεις βαθμούς.