Γαλλία

Λιλ για Τσάμπιονς Λιγκ

Μεγάλη νίκη για τη Λιλ μέσα στο «Λα Μοσόν» με 1-0 απέναντι στην Μονπελιέ και σκαρφάλωμα της στην 2η θέση της βαθμολογίας, χάρη στο γρήγορο γκολ του Πέπε.

Με ένα γρήγορο γκολ του Πέπε μόλις στο 6ο λεπτό, η Λιλ κατάφερε να πάρει το διπλό στην έδρα της Μονπελιέ και να περάσει έτσι στην 2η θέση της βαθμολογίας με 30 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια σημαντική νίκη και μπήκαν για τα καλά πλέον στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τριάδα.

Με δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι του Ρανταμέλ Φαλκάο, η Μονακό πήρε πολύ βαθιά βαθμολογική ανάσα με το 2-0 κόντρα στην Αμιάν. Αυτή ήταν η 3η νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Τιερί Ανρί, που ήρθε και αυτή μακριά από το Πριγκιπάτο (έχουν προηγηθεί αυτές με τη Ναντ με 3-1 και την Καέν 1-0) και έπιασε τρεις ομάδες στους 13 πόντους, συμπεριλαμβανομένης και της αντιπάλου της. Μάλιστα με τη διαφορά τερμάτων, βρίσκεται πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Φαλκάο αξιοποίησε από την άσπρη βούλα το πέναλτι που έκανε ο Κραφτ στον Μπαντιασίλ, δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κολομβιανός στράικερ μετέτρεψε σε γκολ, το πέναλτι που κέρδισε ο Πελέ. Στο άλλο ματς που διεξήχθη ταυτόχρονα, η Νις ήρθε ισόπαλη δίχως τέρματα με την Ανζέ.