Γαλλία

Λιόν και Μαρσέιγ στο… κυνήγι της Παρί, πρώτος βαθμός για Γκινγκάμπ

Νικηφόρα συνέχισαν στο πρωτάθλημα η Λιόν, που πέρασε από την Ντιζόν (0-3), αλλά και η Μαρσέιγ που κέρδισε 3-2 εντός το Στρασβούργο με γκολ στο 91’. Ξεκόλλησε από το… μηδέν η Γκινγκάμπ.

Απίστευτη ματσάρα στη Μασσαλία, με τη Μαρσέιγ να επικρατεί 3-2 του Στρασβούργου και να επιστρέφει στις νίκες. Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το «Βελοντρόμ» στο 27’ με τον Λαλά να ανοίγει το σκορ, ωστόσο οι «Φωκαείς» ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση με δύο τέρματα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41’ με πέναλτι του Παγιέ, 44’ Σανσόν).

Εντούτοις, στο 52’ ο Αμαβί δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του Γκαρσιά με 10 παίκτες, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ρασίνγκ, που έφτασε στην ισοφάριση στο 89’ με τον Ντα Κόστα κι αφού προηγουμένως οι γηπεδούχοι σπατάλησαν 2-3 καλές ευκαιρίες. Παρ’ όλα αυτά, ο Ζερμέν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 91’ εκτέλεσε τον Σιλς για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Η Λιόν έκανε περίπατο στην Ντιζόν, όπου σημείωσε 3 γκολ στο πρώτο μέρος (16’, 19’, 35’) και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους οικοδεσπότες. Η ομάδα του Ζενεσιό έριξε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έμεινε με 10 παίκτες στο 66’, αλλά έφτασε στο άνετο διπλό (0-3) και πανηγύρισε το 2ο συνεχόμενο «τρίποντό» της.

Απότομη προσγείωση στην πραγματικότητα για τη Λιλ, που έχασε 1-0 στο Μπορντό και υπέστη την πρώτη ήττα της έπειτα από 2 κολλητές νίκες. Οι «Γιρονδίνοι» προηγήθηκαν μόλις στο 7’, ενώ η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους, που δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να ισοφαρίσουν, δίχως όμως να καρποφορήσει η υπεροχή τους.

Νιμ και Γκινγκάμπ κόλλησαν στο 0-0 στην έδρα της πρώτης. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι, ενώ με αυτό το βαθμό οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τον πρώτο τους βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Αμιάν «καθάρισε» τη Ρεν (2-1 εντός) και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 αγωνιστικές. Γκναορέ και Γκουανό σημείωσαν δύο τέρματα σε ένα τέταρτο (51’, 66’), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν απλά στο 81’ με τον Γκρενιέ κι ενώ έπαιζαν με 10 παίκτες από το 61’.

Τέλος, Καέν και Μονπελιέ έμειναν στο 2-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10’, αλλά οι Ντελόρ (37’), Λε Ταλέκ (51’) το ανέτρεψαν. Στο 63’ ήρθε το 2-2 από τον Μπαμού, με τον στόπερ των φιλοξενούμενων, Χίλτον, να δέχεται κόκκινη κάρτα στο 83’. Να σημειωθεί πως η Μονπελιέ παρέμεινε αήττητη για 6η σερί αναμέτρηση (3-3-0).