Ισπανία

Λύγισε την Εσπανιόλ η Σοσιεδάδ

H Ρεάλ Σοσιεδάδ, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε 2-0 και ισοφαρίστηκε σε 2-2, πήρε τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Εσπανιόλ και έφτασε τους 25 πόντους, ανεβαίνοντας στην 8η θέση.

Στην 8η θέση της κατάταξης με 25 πόντους ανέβηκε η Ρεάλ Σοσιεδάδ που μετά από ένα χορταστικό παιχνίδι, επικράτησε της Εσπανιόλ με 3-2, εξαργυρώνοντας με αυτόν τον τρόπο το "διπλό" που είχε πετύχει την περασμένη εβδομάδα στο "Σαντιάγκο Μπερναμπέου".

Οι Βάσκοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με τον Μερίνο στο 3ο λεπτό, ενώ στο 8' ο Βραζιλιάνος Ουίλιαν Ζοζέ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε τους αέρα δύο τερμάτων. Ωστόσο η Εσπανιόλ κατάφερε να φέρει την κατάσταση σε ισορροπία μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Νάλντο με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ μείωσε σε 2-1, για να έρθει με αναπάντεχο τρόπο η ισοφάριση για το 2-2 από ένα απίστευτο αυτογκόλ του Ντιέγκο Γιορέντε.

Στο 63ο λεπτό ο Μερίνο, έβγαλε μια υπέροχη σέντρα για τον Ουίλιαν Ζοζέ και αυτός με προβολή έκανε το 3-2, αλλά ο δημιουργός του 3ου γκολ και σκόρερ του πρώτου, αποβλήθηκε 13 λεπτά μετά.