Σκωτία

Λύτρωση στο 90’ και… άντε γεια από Σέλτικ

Με σκόρερ τον Μπράουν στο 90’, η Σέλτικ απέδρασε από την έδρα της Κιλμάρνοκ με σκορ 1-0 και αποσπάστηκε οχτώ βαθμούς από τη δεύτερη θέση της σκοτσέζικης Premier League.

Ξεκάθαρο προβάδισμα για την κατάκτηση και του φετινού πρωταθλήματος στην σκοτσέζικη Premier League πήρε η Σέλτικ. Οι «Κέλτες», αν και τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην Κιλμάρνοκ στο «Ράγκμπι Παρκ», εντούτοις πήραν τη νίκη με σκορ 1-0, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής και αποσπάστηκαν οχτώ βαθμούς από τη δεύτερη της βαθμολογίας, Ρέιντζερς.

Οι γηπεδούχοι, που βρίσκονται στην τέταρτη θέση, έμειναν χωρίς νίκη για τέταρτο ματς. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 90ο λεπτό ο Μπράουν, ο οποίος αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις. Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς και οι γηπεδούχοι, αφού αποβλήθηκε στο 75’ ο Μπρόουντφουτ.

Την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής από την τρίτη θέση έχασε η Χαρτς, που ηττήθηκε 2-1 εκτός έδρας από τη Μάδεργουελ, στο άλλο παιχνίδι της ημέρας. Οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν την εξαιρετική τους κατάσταση, αφού έφτασαν τις έξι συνεχόμενες νίκες και παρέμειναν σε τροχιά εξάδας. Το γκολ της νίκης πέτυχε με… buzzer beater ο Τέρνμπουλ στο 93’ και ενώ δύο λεπτά νωρίτερα, οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Γκαρούτσιο με απευθείας κόκκινη κάρτα.