Σκωτία

Λύτρωση στο 91’ για Ρέιντζερς

Με τέρμα του Γκόλντσον στις καθυστερήσεις, η Ρέιντζερς νίκησε 2-1 την Κιλμάρνοκ και μπήκε με το… δεξί στο πρωτάθλημα της Σκωτίας.

Κατάφατσα με τη γκέλα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος Σκωτίας έφτασε η Ρέιντζερς στο «Ράγκμπι Παρκ». Η ομάδα του Στήβεν Τζέραρντ κατάφερε να φύγει… στεγνή, καθώς χάρη σε γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις, πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Κιλμάρνοκ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν στο 16’ με τον Άρφιλντ. Στη συνέχεια έχασαν πολλές και σημαντικές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά δεν τα κατάφεραν. Στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου η εικόνα ήταν ίδια, αλλά στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ για την ισοφάριση. Το κατάφεραν στο 83’ με τον Ο’ Ντόνελ, αλλά δεν χάρηκαν πολύ, αφού στο 91’ ήρθε σαν «από μηχανής Θεός» ο Γκόλντσον να πετύχει το γκολ για τη Ρέιντζερς και να γράψει το τελικό 2-1.

Χορταστικό παιχνίδι έγινε στο «Πιτόντρι», με την Αμπερντίν να κερδίζει 3-2 με ανατροπή τη Χαρτς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 13’ με τον Κοσγκρόουβ για να έρθει η ισοφάριση από τους φιλοξενούμενους στο 68’ με τον Νέισμιθ. Οχτώ λεπτά αργότερα, ο Γουόκερ έκανε το 1-2, αλλά στο 79’ ήρθε η κόκκινη κάρτα του Χίκεϊ, που άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες. Η Αμπερντίν το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό ισοφάρισε με πέναλτι του Κοσγκρόουβ, ενώ στο 85’ έφτασε στην ανατροπή με τον Χέτζες, που έκανε το τελικό 3-2.