Σκωτία

Λύτρωση στο 92’ για Σέλτικ, τεσσάρα η Ρέιντζερς

Με γκολ του Έντουαρντ στο 92’, η Σέλτικ πέρασε από το Εδιμβούργο, επικρατώντας 2-1 της Χαρτς και διατήρησε το +8 από τη Ρέιντζερς, η οποία συνέτριψε 4-0 τη Νταντί.

Με τη… γκέλα φλέρταρε η Σέλτικ στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της σκοτσέζικης Premier League. Στο ντεμπούτο του Νιλ Λένον, που επέστρεψε στον πάγκο των πρωταθλητών, η πρωτοπόρος λίγο έλειψε να αφήσει βαθμούς στο Εδιμβούργο απέναντι στη Χαρτς, αλλά με λυτρωτή τον Έντουαρντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, κατάφερε να πάρει τη νίκη με σκορ 2-1 και να διατηρήσει το +8 από τη μισητή Ρέιντζερς.

Οι «Κέλτες» είχαν προηγηθεί στο 36’ με τον Φόρεστ, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 56’ με πέναλτι του Μπόζανιτς, παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 44’ λόγω αποβολής του Μπράντον. Η εμφάνισή τους ήταν εξαιρετική και λίγο έλειψαν να πάρουν τον βαθμό, αλλά δύο λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα, λύγισαν.

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε, από την πλευρά της, η Ρέιντζερς, η οποία συνέτριψε με σκορ 4-0 την εκ των ουραγών Νταντί. Οι «διαμαρτυρόμενοι» καθάρισαν το παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά, αφού προηγήθηκαν 2-0 με τους Καμαρά (4’ Καμαρά) και Ταβερνιέ (8’). Στο 23’ ο Μορέλος πέτυχε το τρίτο γκολ και στο 89’ ο Ντεφόε διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

«Θύμα» έκπληξης έπεσε η τρίτη της βαθμολογίας, Αμπερντίν, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας από την εκ των ουραγών Χάμιλτον. Για τους φιλοξενούμενους, η νίκη αυτή ήταν «χρυσάφι», αφού ξέφυγαν τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε και η Χιμπέρνιαν, που επικράτησε 2-1 της Σεντ Τζόνστον με ανατροπή και παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 67’ λόγω αποβολής του Σλίβκα.