Βέλγιο

Λύτρωση στο φινάλε για τη Σταντάρ!

Με γκολ στο 90’ η Σταντάρ Λιέγης επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Γάνδης για τη 2η αγωνιστική των πλέι οφ.

Το 2Χ2 στα πλέι οφ του Βελγίου έκανε η Σταντάρ Λιέγης, που μπορεί να δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Γάνδης.

Με γκολ του Έντμοντ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 45’. Με την έναρξη της επανάληψης, οι γηπεδούχοι απάντησαν και ισοφάρισαν σε 1-1 χάρη στον Βερστράεετε. Τα λεπτά περνούσαν, η Σταντάρ πίεζε δίχως, όμως, να καταφέρνει να φτάσει στο πολυπόθητο τέρμα.

Τελικά, στο 90’ ο Μάριν με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε για το τελικό 1-2 και έδωσε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Η Σταντάρ έχει δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι οφ και βρίσκεται στη δεύτερη θέση, ενώ η Γάνδη μετράει δυο ήττες και είναι στην έκτη και τελευταία θέση.