Ιταλία

Λυτρώθηκε με γκολάρα η Αταλάντα

Με κεραυνό του Ζαπάτα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Αταλάντα επικράτησε 2-1 της Τζένοα, που είχε ισοφαρίσει τέσσερα λεπτά νωρίτερα!

Από την κόλαση στον παράδεισο βρέθηκε μέσα στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων η Αταλάντα, που λύγισε με 2-1 την Τζένοα στην τρίτη αγωνιστική της Serie A’.

Το σύνολο του Γκασπερίνι προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μουριέλ στο 64’, όμως στο 91’ «πάγωσε» όταν ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και για τους γηπεδούχους, με τον Κρισίτο να ισοφαρίζει σε 1-1.

Ακόμα και αυτό το -αυστηρό- πέναλτι δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει τους φιλοξενούμενους, με τον Ζαπάτα να τους δίνει μεγάλη νίκη στην εκπνοή, με δυνατό σουτ που «καρφώθηκε» στη δεξιά γωνία της εστίας των Γενοβέζων.