Κύπρος

Λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις ο ΑΠΟΕΛ

Ζορίστηκε στην Πάφο ο ΑΠΕΟΛ! Παρότι πήρε προβάδισμα δύο γκολ, η ομάδα του Γιώργου Δώνη ισοφαρίστηκε από τους γηπεδούχους και λυτρώθηκε (3-2) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με γκολ του Σόουζα.

Στην εκπνοή γλίτωσε το… έμφραγμα ο ΑΠΟΕΛ!

Το σύνολο του Γιώργου Δώνη τα βρήκε σκούρα στην Πάφο, από όπου κατάφερε να αποδράσει με 3-2 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι πρωταθλητές Κύπρου μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Κάτι που κατάφεραν, τελικά, στο 31’, με γκολ του Ζαχίντ μετά από ασίστ του Εμπεσίλιο. Στο 48’, ο Ντελατόρε με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-0, προβάδισμα που δεν ήταν αρκετό για να μη γίνει το ματς θρίλερ.

Η αντεπίθεση της Πάφου ξεκίνησε στο 61’, όταν ο Μπεριγκό νίκησε τον Πέρεθ μετά από ασίστ του Σικόρσκι, ενώ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 79΄ ισοφάρισε σε 2-2.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον ΑΠΟΕΛ στο 83’, όταν ο Λάγο τραυματίστηκε και άφησε την ομάδα με δέκα παίκτες (είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές στο 75’). Αυτό, όμως, δεν σταμάτησε το σύνολο της Λευκωσίας από το να πάρει το τρίποντο, με τον Σόουζα να εκμεταλλεύεται αδράνεια στην άμυνα της Πάφου και να πλασάρει εύστοχα για το τελικό 3-2.