Κύπρος

Ματσάρα και ισοπαλία στη Λάρνακα

ΑΕΚ και Ομόνοια ήρθαν ισόπαλες 2-2, σε ένα παιχνίδι με τρία πέναλτι (όλα υπέρ των γηπεδούχων). Πρώτη νίκη για την Ανόρθωση, 2-1 την Ένωση Νέων Παραλιμνίου.

Ισόπαλες με σκορ 2-2 ήρθαν ΑΕΚ Λάρνακας και Ομόνοια στο «ΑΕΚ Αρένα», σε ένα δραματικό και συνάμα συναρπαστικό παιχνίδι, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι έχασαν πέναλτι στο 10’ με τον Τρικόφσκι, αλλά έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο διαιτητής καταλόγισε εκ νέου την «εσχάτη των ποινών» και αυτή τη φορά, ο επιθετικός της ΑΕΚ δεν λάθεψε, κάνοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και στις καθυστερήσεις ισοφάρισαν με τον Χριστοφή. Στην επανάληψη, η Ομόνοια έφτασε στην ανατροπή με τον Γκόμες στο 67’ κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα φύγει με το διπλό, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ κέρδισε και τρίτο πέναλτι. Ο Τρικόφσκι ήταν εύστοχος για δεύτερη φορά και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Ανόρθωση, που επικράτησε με σκορ 2-1 της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο «Τάσος Μάρκου». Η «Κυρία» προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με πέναλτι του Ράγιος, ενώ στο 66’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Αραγκίρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καλτσάς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με 2-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος, αφού στο 81’ ο Ράγιος αστόχησε στο δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, Δόξα Κατοκωπιάς και Εθνικός Άχνας ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 39’ με τον Κοστόφσκι και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Καρλάο στο 67’.