Βέλγιο

Με ανατροπή νίκησε στο κλασικό ντέρμπι η Μπριζ

Ενώ έχανε με 0-1 από την Αντερλεχτ, η Κλαμπ Μπριζ νίκησε 2-1 εντός έδρας την «αιώνια» αντίπαλό της για την όγδοη αγωνιστική της Jupiler League και πλησίασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Κλαμπ Μπριζ νίκησε με «ανατροπή» την Αντερλεχτ 2-1 εντός έδρας στο κλασικό ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής της Jupiler League και βρέθηκε στο -1 από την κορυφή και τη Σταντάρ Λιέγης, έχοντας ένα ματς λιγότερο και παραμένοντας αήττητη τις επτά πρώτες αγωνιστικές, αλλά και η βασική διεκδικήτρια της πρώτης θέσης της κανονικής περιόδου.

Από την πλευρά τους, οι «αντερλεχτουά» παρέμειναν στη 13η θέση του πίνακα και εξακολουθούν να βρίσκονται μακριά από την πρώτη εξάδα.

Οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν στο 5’ με τον Σαντλί, ισοφάρισε στο επόμενο λεπτό ο Φαν Κρόμπουζ με αυτογκόλ για τους «μπριζουά», οι οποίοι πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο και δικαιώθηκαν με τον Ντιατά στο 69’.

Εμεινε οριακά εκτός πρρνομιούχου εξάδας η Ζούλτε, παραχωρώντας 2-2 στη Γάνδη στο Βάρεγκεμ και την άφησε στο -4 από την κορυφή.