Oλλανδία

Με εντυπωσιακή ανατροπή «κατάπιε» τη Μπρέντα η Γκρόνινγκεν!

Μια μεγάλη σημασίας νίκη πανηγύρισε η Γκρόνινγκεν, που επικράτησε της Μπρέντα με 5-2 στο "κλείσιμο της αυλαίας" της 14ης αγωνιστικής της Eredivisie.

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Γκρόνινγκεν που επικράτησε της Μπρέντα 5-2 με εντυπωσιακή "ανατροπή"!

Η ομάδα του Ντάνι Μπάους είχε μεγάλη ανάγκη το "τρίποντο" για να μη χάσει το «τρένο» της παραμονής στην κατηγορία από τόσο νωρίς. Πλέον, ανέβηκε στη 16η θέση με 13 βαθμούς και βρίσκονται στο -1 από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη πλευρά, η Μπρέντα παρέμεινε στην τελευταία θέση της Eredivisie με μόλις οκτώ βαθμούς μετά το πέρας 14 αγωνιστικών.

Η Γκρόνινγκεν μπήκε δυνατά στο πρώτο ημίχρονο, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους. Μόλις στο 6', ο Μαχί με σουτ στην κίνηση από αρκετά πλάγια θέση άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Δέκα λεπτά αργότεραμ ωστόσομ ήρθε η απάντηση για την ομάδα του Φαν Ντερ Χάαχ, με τον Ροσχέουφελ να εκμεταλλεύεται την ασταθής απόκρουση του Παντ και με κοντινή προβολή να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Μάλιστα, στο 56’ ο ίδιος παίκτης θα βγάλει τη σέντρα, με τον Τε Φρέντε να προλαβαίνει την έξοδο του 26χρονου κίπερ των γηπεδούχων και να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ντάνι Μπάους "ανέβασε στροφές" και πέτυχε μια εντυπωσιακή "ανατροπή". Την αρχή έκανε ο Ντον δύο λεπτά αργότερα με κοντινή προβολή, για να έρθει ο Ζεϊφάουκ στο 76’ να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Στο 85’, ο Μαχί με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα θα κάνει το 4-2, για να φτάσουμε στο 90’, με τον Μεμίσεβιτς να βάζει το «κερασάκι στην τούρτα» και να διαμορφώνει το τελικό 5-2.