Ισπανία

Με εξάρα στους «16» του Κυπέλλου η Ρεάλ

Δίχως να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες, η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε 6-1 εντός τη Μελίγια και εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Κόπα ντελ Ρέι.

Μια καλή… προπόνηση έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης στη ρεβάνς με τη Μελίγια (ομάδα Γ’ κατηγορίας), την οποία συνέτριψε στο… ρελαντί 6-1 εντός έδρας και με συνολικό σκορ 10-1 σφράγισε το εισιτήριό της για τους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Η «Βασίλισσα» ξέσπασε στην αδύναμη ομάδα του Καριόν, αν και παρατάχθηκε με αρκετές ρεζέρβες στη σύνθεσή της. Από τα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι επέβαλαν το νόμο τους και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες.

Το σκορ άνοιξε στο 33’ ο Ασένσιο, ενώ ο ίδιος παίκτης «έγραψε» και το 2-0, δύο λεπτά αργότερα. Στο 39’, ο νεαρός Χάβι Σάντσεθ έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στην ομάδα του, που κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 48’, ο Ίσκο σημείωσε ένα καταπληκτικό τέρμα για το 4-0, ενώ στο 75’ έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ και ο ταλαντούχος Βινίσιους. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της… τιμής στο 81’ με πέναλτι του Γιασίν.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ίσκο στο 83’, με τον 26χρονο μέσο να αρπάζει την ευκαιρία που του έδωσε ο προπονητής Σολάρι, στον οποίο απέδειξε πως αξίζει περισσότερο χρόνο συμμετοχής.