Γαλλία

Με Φαλκάο από τη βούλα η βαθιά ανάσα για Μονακό

Η Μονακό πέτυχε την 3η νίκη της στο πρωτάθλημα και αυτή εκτός έδρας απέναντι στην Αμιάν με 2-0 και πήρε βαθιά ανάσα πιάνοντας την αντίπαλο της και δύο ακόμα ομάδες στους 13.

Με δύο εύστοχα χτυπήματα πέναλτι του Ρανταμέλ Φαλκάο, η Μονακό πήρε πολύ βαθιά βαθμολογική ανάσα με το 2-0 κόντρα στην Αμιάν. Αυτή ήταν η 3η νίκη στο πρωτάθλημα για την ομάδα του Τιερί Ανρί, που ήρθε και αυτή μακριά από το Πριγκιπάτο (έχουν προηγηθεί αυτές με τη Ναντ με 3-1 και την Καέν 1-0) και έπιασε τρεις ομάδες στους 13 πόντους, συμπεριλαμβανομένης και της αντιπάλου της. Μάλιστα με τη διαφορά τερμάτων, βρίσκεται πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο Φαλκάο αξιοποίησε από την άσπρη βούλα το πέναλτι που έκανε ο Κραφτ στον Μπαντιασίλ, δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κολομβιανός στράικερ μετέτρεψε σε γκολ, το πέναλτι που κέρδισε ο Πελέ. Στο άλλο ματς που διεξήχθη ταυτόχρονα, η Νις ήρθε ισόπαλη δίχως τέρματα με την Ανζέ.