Γερμανία

Με μαέστρο Γκέτσε, πήρε το ντέρμπι κορυφής η Ντόρτμουντ

Με τον Μάριο Γκέτσε δημιουργό και των δύο τερμάτων της, η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-1 της Γκλάντμπαχ και αποσπάστηκε εννέα πόντους από την αντίπαλο της, φτάνοντας τους 42 πόντους.

Η Ντόρτμουντ ήταν πιο αποφασιστική και πήρε την αναμέτρηση στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ, μπροστά σε 81.365 θεατές και επικράτησε 2-1 της Γκλάντμπαχ για να αυξήσει και πάλι στους εννέα πόντους τη διαφορά από τα «πουλάρια», αλλά και από την Μπάγερν που αγωνίζεται το Σάββατο.

Όλα κρίθηκαν από το 42’ μέχρι το 54ο λεπτό, όταν και σημειώθηκαν τα τρία γκολ που έκριναν την αναμέτρηση. Στο 42ο λεπτό, ο Γκέτσε βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι, πάσαρε δεξιά στον Σάντσο, αυτός πήγε ακόμα πιο πλάγια, κοιμίζοντας την άμυνα της Γκλάντμπαχ και με δεξί σουτ έγραψε το 1-0.

Η Γκλάντμπαχ απάντησε στις καθυστερήσεις με γκολ Κράμερ από κοντά μετά από σέντρα και σύγχυση στο κέντρο της άμυνας των Βεστφαλών. Η Ντόρτμουντ παρόλα αυτά κατόρθωσε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο, μετά την ωραία συρτή πάσα του Μάριο Γκέτσε από δεξιά και την προβολή του Μάρκο Ρόις που έκανε το 2-1, για φέρει τη Ντόρτμουντ στους 42 πόντους.