Γαλλία

Με νίκες έκλεισαν την χρονιά Παρί και Μαρσέιγ

Η Παρί Σεν Ζερμέν με κεφάτο τον Κιλιάν Εμπαπέ, επικράτησε 4-1 της Αμιάν και διατήρησε το +7 (και με ματς λιγότερο) από την δεύτερη Μαρσέιγ που επικράτησε 3-0 της Νιμ. Σφαλιάρα της Μονακό 5-1 στη Λιλ.

Mε τα κανόνια της, να σκοράρουν η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 4-1 της Αμιάν και διατήρησε την διαφορά των επτά βαθμών από την 2η Μαρσέιγ. Ο Εμπαπέ σκόραρε δύο φορές, ενώ από ένα τέρμα σημείωσαν οι Νεϊμάρ και Ικάρντι. Την ίδια ώρα η Mαρσέιγ επικράτησε 3-1 της Νιμ για να αποσπαστεί από την 3η θέση. Οι Αλακούτς, Μπενεντέτο και Παγέτ σκόραραν για τους Φωκαείς που έχουν 38 πόντους,ενώ ο Μπριανσόν μείωσε στις καθυστερήσεις για την φιλοξενούμενη.

Παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ, η Μονακό ήταν σαρωτική απέναντι στην Λιλ και συνεχίζει την ανοδική πορεία της με ακόμα πιο τονωμένη ψυχολογία μετά το εμφατικό 5-1. Μπορεί οι «λιλουά» να προηγήθηκαν με τον Οσιμχέν, αλλά μετά έβρεξε γκολ από τους Μονεγάσκους. Ο Ζέλσον Μαρτίνς και ο Κεϊτά Μπαλντέ γύρισαν το ματς μέχρι το 29’ για να έρθουν δύο γκολ από τον Μπεν Γεντέρ στην επανάληψη και ένα από τον Γκλικ στις καθυστερήσεις.