Europa League

Με... περίπατο στους «16» η Σλάβια!

Η Σλάβια Πράγας με μυθική εμφάνιση, διέλυσε τη Γκενκ με 4-1 εκτός έδρας και σε συνδυασμό με την ισοπαλία του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League.

Πάρτι... πρόκρισης για την Σλάβια Πράγας!

Οι Τσέχοι διέσυραν τη Γκενκ (σσ. η οποία είχε προηγηθεί) στο Βέλγιο με 4-1 και πανηγυρίζουν την πρόκρισή τους στους «16» του Europa League.

Η Γκενκ έκανε φοβερό ξεκίνημα στο ματς! Μόλις στο δεκάλεπτο ο Τροσάρ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και έβαλε... φωτιά στο «Luminus Arena». Ωστόσο, αυτό το γκολ φάνηκε να... νευριάζει την Σλάβια, η οποία πήρε τα ηνία του αγώνα και έδειξε την ποιότητά της!

Όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα, δώδεκα λεπτά αργότερα με τον Κουφάλ και να στείλει το ματς με την ισοπαλία στο ημίχρονο αλλά κατάφερε και να κάνει... πάρτι στο δεύτερο μέρος. Αρχικά, ο Τραορέ στο 53΄ έφερε «τούμπα» το σκορ και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Σκόντα, ο οποίος σε διάστημα πέντε λεπτών (64’ - 68’) σκόραρε δις και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη-πρόκριση των Τσέχων.