Πορτογαλία

Με «τεσσάρα» ξεπέρασε την κρίση η Μπενφίκα

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και σκόραρε 4 φορές, η Μπενφίκα συνέτριψε 4-0 εντός τη Φεϊρένσε και άφησε πίσω της τη δύσκολη εβδομάδα που πέρασε.

Νίκη… ηρεμίας για την Μπενφίκα, που ξέσπασε στη Φεϊρένσε, την οποία «καθάρισε» με 4-0 εντός έδρας. Η προσεχής αντίπαλος της ΑΕΚ στο Champions League δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους της.

Εντούτοις, ανέβασε στροφές μετά την ανάπαυλα και ξεπέρασε το εμπόδιο της ομάδας του Νούνο Μάντα. Το… γόρδιο δεσμό έλυσε ο Ζόνας στο 49’, με ωραία ατομική προσπάθεια και ιδανικό τελείωμα (1-0).

Με αυτογκόλ του Μπρούνο Νασιμέντο στο 57’, οι «αετοί» διπλασίασαν τα τέρματά τους και έκανε πολύ πιο εύκολο το έργο τους. Στο 68’ ο Ράφα Σίλβα έγραψε το 3-0 από κοντά, σε μια φάση που ξεκίνησε από τον Ζόνας. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σεφέροβιτς στο 89’, με τον Ελβετό να σκοράρει με τη δεύτερη προσπάθεια.

Αυτή η νίκη έφερε ηρεμία στο στρατόπεδο της Μπενφίκα, με τον προπονητή της, Ρουί Βιτόρια, να βρίσκεται προ της απόλυσης μετά από την ήττα από την Μπάγερν Μονάχου την Τρίτη στο Champions League, ωστόσο πήρε ψήφο εμπιστοσύνης από τη διοίκηση της ομάδας.
Από την άλλη πλευρά, η Φεϊρένσε έμεινε δίχως νίκη για 9η διαδοχική αγωνιστική (0-3-6) και συνεχίζει να υποχωρεί βαθμολογικά.