Ιταλία

Με τέτοιο Ζερβινιό δικαιούται να κάνει όνειρα!

Με τον Ζερβινιό να την καθοδηγεί μαεστρικά, η Πάρμα επικράτησε 1-0 της Έμπολι και πανηγύρισε την 3η νίκη της στα 4 τελευταία παιχνίδια.

Απόσβεση των χρημάτων που δαπανήθηκαν για χάρη του κάνει ήδη ο Ζερβινιό, που σκόραρε πάλι (3ο γκολ), αυτή τη φορά στο 33’ της εντός έδρας αναμέτρησης της Πάρμα με την Έμπολι για να χαρίσει τη νίκη (1-0) στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχαν δοκάρι στο 46' με τον Καπούτο να επιχειρεί εντυπωσιακό τακουνάκι μέσα από την περιοχή, αλλά να στέκεται άτυχος.

Στα τελευταία λεπτά οι «ατζούρι» πίεσαν ακόμα περισσότερο, ωστόσο ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων ήταν ανίκητος και κράτησε τη νίκη για τους «τζιαλομπλού». Αυτό ήταν το 3ο «τρίποντο» στα 4 τελευταία παιχνίδια (3-0-1) για την ομάδα του Ντ’ Αβέρσα, που πλέον ανέβηκε στην 9η θέση και δικαιούται να κάνει όνειρα για εύκολη παραμονή.

Από την άλλη, η Έμπολι παρέμεινε δίχως νίκη για 6η σερί αγωνιστική (0-2-4) και δεν λέει να ξεκολλήσει από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.