Euro 2024

Με την… ψυχή στο στόμα η Ιρλανδία

Κάθε αρχή και… δύσκολη για την Ιρλανδία που επικράτησε 1-0 εκτός έδρας του Γιβραλτάρ στην πρεμιέρα των προκριματικών του EURO 2020.

Πολύ πιο δύσκολα από ό,τι θα περίμενε ίσως κανείς, η Ιρλανδία πήρε το πρώτο της «τρίποντο» στον Δ’ προκριματικό όμιλο του EURO 2020.

Με τέρμα του Χέντρικ στο 49ο λεπτό έκαμψε με 1-0 την αντίσταση του μαχητικού Γιβραλτάρ, παρά την τεράστια διαφορά ποιότητας που θεωρητικά χωρίζει τα δύο αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα.

Αυτό ωστόσο δεν φάνηκε στο γήπεδο, όπου μάλιστα τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν κυλήσει εντελώς διαφορετικά αν ο Ιρλανδός γκολκίπερ, Ράντολφ, δεν είχε αποκρούσει εντυπωσιακά κεφαλιά του Τσιπολίνα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Πάντως, έστω και με το «φτωχό» 1-0 η Ιρλανδία κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη τις προσπάθειές της για πρόκριση στην τελική φάση του EURO.

Στο άλλο ματς της ημέρας Γεωργία-Ελβετία 0-2, ενώ ρεπό είχε η Δανία.