Ιταλία

Με το βλέμμα ψηλά (video)

Όλο και υψηλότερα βλέπει πλέον στη Serie A η Τορίνο, αφού μετά την επικράτησή της κόντρα στην Μπολόνια (2-0) –δεύτερη συνεχόμενη μετά την εκτός έδρας με την Αταλάντα- βλέπει Ευρώπη.

Την ανοδική της πορεία στη Serie A πιστοποίησε για δεύτερο συνεχόμενο ματς η Τορίνο, καθώς μετά την εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Αταλάντα, ήταν η σειρά της Μπολόνια να αποτελέσει το θύμα των «γκρανάτα».

Παρά την έντονη πίεση των γηπεδούχων, η Μπολόνια κατάφερε να διατηρήσει το μηδέν μέχρι το τελευταίο τέταρτο του αγώνα. Σε εκείνο το λεπτό (75’) ήταν η στιγμή που έδρασε ο Μπελότι που άνοιξε το σκορ με ωραία ατομική ενέργεια και αριστερό σουτ.

Τη νίκη «κλείδωσε» ο Βίβες στις καθυστερήσεις του ματς, έπειτα από τραγικό λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων.