Super League 2

Μεγάλα «διπλά» για Ηρακλή και Εργοτέλη, χαμός για τη 2η θέση

Ο Εργοτέλης επικράτησε 1-0 στην έδρα της Παναχαϊκής και ο Ηρακλής στου Απόλλωνα Πόντου. Πέντε ομάδες γερά στο κόλπο για τη 2η θέση, όπου είναι ο Απόλλων Λάρισας, αν και σκόνταψε στα Χανιά.

«Φωτιά» στη «μάχη» για τη δεύτερη θέση, οξυγόνο για τον Ηρακλή.

Ο «Γηραιός» επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 1-0 στην έδρα του Απόλλωνα Πόντου, που έχασε έδαφος στην προσπάθεια για κατάληψη της δεύτερης θέσης, με τους «κυανόλευκους» να φτάνουν στο πρώτο τους «τρίποντο» με τον Μαρσέλο Τροΐζι στον πάγκο τους. Ο Εμάνουελ Περόνε με σουτ πέτυχε στο 84’ το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων, που έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν νωρίτερα το σκορ, καθώς είχαν δύο δοκάρια. Στο 4’ με τη σέντρα του Γιάννη Παπαδόπουλου, όταν και έστειλε την μπάλα στο κάθετο, ενώ άτυχος στάθηκε και ο Μπρίτο στο 75ο λεπτό, ενώ ο… ήρωας της τελευταίας στιγμής του Ηρακλή έχασε καλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά «χτύπησε» στο κατάλληλο σημείο, οδηγώντας την ομάδα του σε μια δίκαιη νίκη.

Στο ίδιο σημείο πάνω-κάτω έκανε το «μπαμ» και ο Εργοτέλης, ο οποίος με γκολ του Κουάτενγκ στο 86’ οδήγησε τους Κρητικούς σε μεγάλο «διπλό» (0-1) στην έδρα της Παναχαϊκής του Σάκη Τσιώλη και την έπιασε στη βαθμολογία. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη για την ομάδα του Ηρακλείου, αλλά μόλις η πρώτη εκτός έδρας έπειτα από τον περασμένο Οκτώβριο με το 2-0 επί της Σπάρτης τότε.

Πάντως, το πάνω χέρι -έστω και με ισχνό προβάδισμα- διατηρεί ο Απόλλων Λάρισας, έχοντας 44 βαθμούς έναντι 43 του Πλατανιά, αν και στραβοπάτησε στην έδρα του ΑΟΧ/Κισσαμικού και όλο το ζουμί της αναμέτρησης ήταν το… φίνις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπραμπίγια άνοιξε το σκορ στο 40’ και πέντε λεπτά μετά ο Κάσσος έφερε την κατάσταση στα ίσα και δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος (1-1).

Σε δύσκολη θέση διατήρησε τα Τρίκαλα ο Αιγινιακός. Παίζοντας δίχως άγχος, διότι δεν έχει ελπίδες για παραμονή, επικράτησε 2-1 και κράτησε τους φιλοξενούμενους στη 12η θέση με 28 βαθμούς, αλλά και στο +3 από τον Ηρόδοτο που ηττήθηκε το Σάββατο από τον Πλατανιά. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους γηπεδούχους έπειτα από έξι σερί ήττες.

Σημαντική ανάσα με σαρωτική εμφάνιση για την ΑΕ Καραϊσκάκης, που πέρασε με 4-0 από την έδρα της Σπάρτης, με τον Τζιώρα να κάνει χατ-τρικ (23’, 48’, 50’), ενώ η ομάδα σκόραρε τρεις φορές στο δεύτερο ημίχρονο. Το άλλο γκολ πέτυχε ο Χούσος (71’).