Κύπρος

Μεγάλο διπλό για ΑΕΛ Λεμεσού έκανε το «4X4»

Με το διπλό απέδρασε η ΑΕ Λεμεσού από την Πάφο, νικώντας την τοπική ομάδα με σκορ 2-0 και παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα.

Τις εξαιρετικές τις εμφανίσεις συνέχισε η ΑΕΛ Λεμεσού καθώς πέρασε νικηφόρα από το «Στέλιος Κυριακίδης» επικρατώντας της Πάφου με σκορ 2-0. Η ομάδα του Στίβεν Πρέσλι αν και δεν ξεκίνησε καλά, κατάφερε και ισορρόπησε το παιχνίδι στην πορεία τον αγώνα έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος να ανοίξει το σκορ με τον Αβραάμ στο 29’ να κάνει το σουτ και τον Μολ να βγάζει με δυσκολία.

Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ, αφού μετά από κόρνερ του Μπενίτεθ η μπάλα έφτασε στον Χουράδο, και αυτός με σουτ από κοντά έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση αρχικά με κεφαλιά του Χολ στο 60’ και στη συνέχεια με τον Λουλίνια στο 76’ με δυνατό σουτ. Και στις δύο περιπτώσεις όμως ήταν εκεί ο γκολκίπερ της ΑΕΛ για να κρατήσει το μηδέν.

Την υπόθεση νίκη κλείδωσε στο 87' ο Ανδρέας Αβραάμ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι μετά από ωραία πάσα του Λαφράνς.

Πλέον, η ΑΕΛ Λεμεσού έχει το απόλυτο σε τέσσερα παιχνίδια και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος, ενώ αντίθετα η Πάφος παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας έχοντας μόλις έναν βαθμό.