Κύπρος

Μεγάλο διπλό για τον ΑΠΟΕΛ, με σούπερ Τάμαρι

Με τον Ιορδανό επιθετικό να πετυχαίνει ένα γκολ και να κερδίζει δύο πέναλτι, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε από το «Αντώνης Παπαδόπουλος», νικώντας 3-2 την Ανόρθωση.

Παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις, ανατροπές στο σκορ και τρία (!) πέναλτι, ήταν αυτό μεταξύ της Ανόρθωσης και του ΑΠΟΕΛ στο «Αντώνης Παπαδόπουλος. Οι «γαλαζοκίτρινοι»… απέδρασαν με σκορ 3-2, επιστρέφοντας στις νίκες και βυθίζοντας σε ακόμη μεγαλύτερη κρίση την «Κυρία».

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο 21 ετών Ιορδανός επιθετικός, Μούσα Αλ-Τάμαρι, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ, ενώ κέρδισε για την ομάδα του και τα δύο πέναλτι, τα οποία μετέτρεψε σε γκολ ο Μοράις. Οι γηπεδούχοι, που γνώρισαν τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους, σκόραραν με τους Ντουγκλάο και Πράνιτς με πέναλτι, αλλά δεν είχαν «απάντηση» στο τρίτο γκολ του Αλ-Ταμάρι.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Νέα Σαλαμίνα επέστρεψε στις νίκες, μετά από αυτή της πρεμιέρας, επικρατώντας εύκολα με σκορ 3-0 της Πάφου, ενώ η Δόξα επικράτησε 2-1 του Παραλιμνίου, με πρωταγωνιστή τον Σαντίκ, που πέτυχε και τα δύο γκολ στο 52 με πέναλτι και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.