Πορτογαλία

Μήνυμα τίτλου από Μπράγκα

Έδειξε ικανή να διεκδικήσει τον τίτλο στην Primeira Lega η Μπράγκα, η οποία νίκησε εντός έδρας 1-0 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στο ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής και «έπιασε» στην κορυφή την Μπενφίκα.

Η Μπράγκα νίκησε 1-0 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας εντός έδρας στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την πέμπτη αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με την Μπενφίκα, δείχνοντας ικανή να διεκδικήσει τον τίτλο πολύ περισσότερο από τις προηγούμενες χρονιές, αφήνοντας τα «λιοντάρια» στο -3 από την κορυφή και στην τέταρτη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο, έγινε ένα μέτριο ματς και η Σπόρτινγκ απείλησε στα τελευταία του λεπτά. Στην επανάληψη, η Μπράγκα μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με το πλασέ του Ντιέγκο Σόουζα μέσα από την περιοχή στο 67’. Στη συνέχεια, το ματς «άνοιξε» και χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για κάποιο γκολ, χωρίς να αλλάξει κάτι.