Oλλανδία

«Μήνυμα» του Άγιαξ στον Παναθηναϊκό

«Αγριεμένος» περιμένει τον Παναθηναϊκό στην Ολλανδία ο Άγιαξ, καθώς λίγες ημέρες πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση για το Europa League, έριξε πέντε γκολ στην Ναϊμέγκεν και ανέβηκε στην κορυφή!

Έριξε «πεντάρα» και περιμένει τον Παναθηναϊκό ο Άγιαξ. Ο Αίαντας επικράτησε 5-0 της Ναϊμέγκεν και πάτησε προσωρινά κορυφή (η Φέγενορντ έχει ένα ματς λιγότερο), λίγες ημέρες πριν το ματς με τους «πράσινους» για τους ομίλους του Europa League.

Ο Άγιαξ είχε σε τρομερή ημέρα τον 19χρονο επιθετικό της, Κάσπερ Ντόλμπεργκ που πέτυχε χατ-τρικ σε 18 λεπτά. Άνοιξε το σκορ στο 19’, πέντε λεπτά μετά σκόραρε ξανά και πέτυχε το τρίτο προσωπικό του τέρμα αλλά και της ομάδας του στο 37’! Στο δεύτερο μέρος ο Αίαντας μπήκε εξίσου δυνατά και σε ένα δίλεπτο σκόραρε ισάριθμες φορές! Ο Τραορέ στο 55’ και ο Σόνε στο 57’ έγραψαν το τελικό 5-0!

Ajax vs Nijmegen 5:0 All Goals & Extended... από Postavkam

Στο άλλο ματς της ίδιας ώρας, Τβέντε και Ουτρέχτη ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Ο Τερ Άβεστ στο 22’ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους για να ισοφαρίσει στο τελικό σκορ ο Ζίφκοβιτς τέσσερα λεπτά μετά. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 9’, λόγω αποβολής του Λίγουιν.