Κύπελλο Ελλάδας

Μισό αιώνα μετά με γκολκίπερ τον επιθετικό της η ΑΕΚ κόντρα στον Ολυμπιακό (video)

Πέρασαν 49 χρόνια για να δούμε την ΑΕΚ σε ντέρμπι απέναντι στον Ολυμπιακό να χρησιμοποιεί έναν επιθετικό της κατ’ ανάγκη ως γκολκίπερ στα τελευταία λεπτά.

Ο Ούγκο Αλμέιδα ντύθηκε… γκολκίπερ για να καλύψει το κενό από την αποβολή του Γιάννη Ανέστη στον επαναληπτικό ημιτελικό Κυπέλλου της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό και η ιστορία επαναλήφθηκε, με άλλους πρωταγωνιστές, μετά από σχεδόν μισό αιώνα!

Στις 27 Οκτωβρίου του 1968 και τον αγώνα του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ στο παλιό «Καραϊσκάκη», με το σκορ 2-3, ο Στέλιος Σεραφείδης αποβλήθηκε για διαπληκτισμό με τον Γιώργο Σιδέρη στο 85ο λεπτό. Ο τότε προπονητής της «Ένωσης», Μπράνκο Στάνκοβιτς, τοποθέτησε στο τέρμα τον Μίμη Παπαϊωάννου και ο βραχύσωμος άσος διατήρησε το προβάδισμα της ομάδας του κάνοντας και μια εξαιρετική επέμβαση στο 89’.